معرفی 6 نرم افزار BPMS که مناسب سازمان‌های ایرانی هستند

نرم افزار BPMS


کسب وکارهای زیادی را دیده‌ایم که با تلاش بسیار به موفقیت‌هایی دست می یابند و رشد می کنند اما این رشد پایدار نبوده و به یکباره با موجی از نارضایتی مشتریان روبرو می گردند که آثار مخربی بر روی آینده شرکت به همراه دارد. در این مقاله خواهیم خواند که چگونه به کمک نرم افزار BPMS با کمترین هزینه و بالاترین سرعت جلوی این اتفاق ناگوار را بگیریم.

ماجرا از آن قرار است که با رشد و توسعه کسب و کار، واحدهای مختلف سازمان به یک اندازه به بلوغ نمی‌رسند و به طور یکنواخت با اهداف و استراتژی‌ها همراستا نمی شوند.

به عنوان مثال واحد مارکتینگ و بخش تولید به خوبی وظایف خود را انجام می دهند و موجی از مشتریان را روانه کسب وکار می کنند اما از سوی دیگر واحد پشتیبانی و خدمات پس از فروش، مشتریان جدید را همچون سواره نظامان جنگی تلقی می کنند که در حال حمله به جزیره دور افتاده آن ها هستند!

مکانیزه کردن فرایندها با روش های اشتباه!

با بزرگ‌تر شدن سازمان و افزایش تعداد فرآیندها، سیستم های اطلاعاتی مختلفی در واحدها مستقر می شوند. این ابزارها نیز اصولا بر اساس دو راهکار زیر انتخاب می گردند:

 • طراحی و ساخت نرم افزار اختصاصی برای هر واحد سازمان توسط یک تیم برنامه نویسی بزرگ
 • خرید نرم افزارهای آماده برای هر واحد به صورت جداگانه

همچنین در ادامه مسیر پس از مدتی متوجه می شوند که در طی اجرای یک فرآیند نیاز به برقراری ارتباط با نرم افزارهای مختلف سازمان اجتناب ناپذیر است. در این برهه زمانی سازمان ها از جزیره ای عمل کردن واحدهای خود کلافه شده و تصمیم به اتوماسیون سازی و یکپارچه سازی فرآیندهای خود می‌کنند. اینجاست که سازمان در حساس ترین شرایط تصمیم گیری قرار گرفته و به اشتباه ابزاری را انتخاب می کند که منابع زیادی تلف می شود. اشتباهات رایج سازمان در این برهه زمانی عبارتند از:

 1. اعمال تغییرات گسترده و توسعه ارتباطات بین نرم افزاری توسط تیم برنامه نویسی:

  این راهکار نیاز به زمان و هزینه زیاد برای هر تغییر بزرگ و کوچک دارد. همچنین هزینه و نگه داری این سیستم های اختصاصی در طولانی مدت بسیار زیاد است.

 2. خرید نرم افزارهای جامع:

  این نرم افزارها به دلیل آنکه به صورت مشترک در سازمان های مختلف استفاده می گردند امکان شخصی سازی آن تنها برای یک سازمان خاص میسر نیست و اگر هم باشد با هزینه های بسیار بالا صورت می‌گیرد. با توجه به اینکه کسب و کارهای امروزی باید چابک و انعطاف پذیر باشند و فرآیندهای خود را به طور مداوم تغییر و بهبود دهند، این نرم افزارهای جامع کسب و کار را محدود کرده و مانع پیشرفت آن می شوند.

 3. خرید اتوماسیون اداری:

  انجام فرآیندها در قالب اتوماسیون اداری، اتوماسیون فرایند یا یکپارچه سازی سازمان تلقی نمی شود و اتوماسیون اداری به نوعی همان روش سنتی کاغذ بازی محسوب می گردد. زیرا استفاده از قالب نامه امکاناتی از قبیل گزارش گیری و پایش کارها را از شما می گیرد و در بلند مدت آسیب‌های جدی به سازمان شما وارد می‌کند. (در واقع سازمان به اشتباه واژه اتوماسیون سازی را با اتوماسیون اداری اشتباه میگیرد).

  متاسفانه در ایران بر خلاف رویه جهانی (آن‌ها حتی دیتاهای گذشته خود را که در قالب تصویر بوده‌اند را به داده‌های قابل گزارش و تحلیل تبدیل می‌کنند) هنوز از اتوماسیون اداری استفاده می‌شود و بزرگ‌ترین دارایی سازمان که دیتای ارزشمند است به زباله تبدیل می‌شود.

اما چاره کار چیست؟ استفاده از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا یعنی سیستم مدیریت فرآیندهای کسب و کار یا BPMS که با کمترین زمان و هزینه میتوانید فرآیندهای خود را مکانیزه، اتوماسیون و یکپارچه کنید.

نیاز به مشاوره دارید؟ با کمال میل آماده پاسخگویی به شما هستیم.

نرم افزار BPMS چگونه باعث یکپارچگی واحدهای سازمان می شود؟

در ابتدا باید بدانیم که BPMS چیست؟ به زبان ساده BPMS یا سیستم مدیریت فرآیند کسب و کار، یک زیرساخت نرم افزاری است که از طریق آن می توان فرایندها را با کمترین میزان کدنویسی مکانیزه کرد و در بستر آن انواع سیستم های نرم افزاری موجود در سازمان را با یکدیگر یکپارچه نمود.

باید توجه داشته باشیم که وظیفه BPMS تولید نرم افزارهای تخصصی هر واحد مانند نرم افزارهای مالی و حسابداری نیست. BPMS در خدمت فرآیندهای سازمانی است و مسیر داده های فرآیندی را مشخص و هدایت می نماید.

یک نرم افزار BPMS باید این قابلیت را داشته باشد که تمامی فرایندهای کسب و کار را مدلسازی و اجرا و پایش نموده و با جمع آوری داده ها به تجزیه و تحلیل فرآیند کمک کرده و سبب بهبود آن شود.

متاسفانه در بسیاری از شرکت ها فرایندهای کسب و کار اغلب به صورت رویه‌های غیرخودکار و دستی انجام می شوند و در ادامه آنقدر پیچیده می‌گردندکه بدون مکانیزه کردن و خودکارسازی قابل مدیریت نخواهند بود.

با ورود سیستم های مدیریت فرآیند (BPMS) جریان رقابتی در میان شرکت ها به گونه ای دیگر رقم خورد. شرکت هایی که هوشیارانه از ترندهای روز آگاهی داشتند و از اهمیت استقرار BPM و مکانیزه کردن و خودکارسازی و یکپارچه سازی فرآیندهای سازمان به کمک نرم افزار BPMS با خبر شدند، در مدت کوتاهی توانستند گوی سبقت را از رقبا بربایند.

با یکپارچه سازی تمامی فرآیندها با نرم افزارهای سازمان، کارکنان می توانند به راحتی در طی اجرای یک فرآیند به طور هماهنگ از دیگر امکانات نرم افزارهای موجود استفاده کنند تا تمامی واحدها به طور یکنواخت همسو با اهداف و استراتژی های سازمان حرکت کنند.

اجرای BPMS علاوه بر خودکارسازی و یکپارچه سازی فرآیندها، شفافیت و کارایی بیشتر و کاهش هزینه را به دنبال خواهد داشت.

سازمان های ایرانی نیز خوشبختانه در چند سال اخیر با به کارگیری این ابزار فوق العاده توانستند سرعت و کیفیت خدمات خود را افزایش دهند و شرایط زندگی را برای ما بهتر کنند.

نمونه ای از این بهبود سرویس دهی را می توانید در خدمات الکترونیک برخی از بانک ها مشاهده کنید (سال های گذشته را به خاطر بیاورید که برای انجام هر فعالیت بانکی چه مقدار زمان هدر می رفت).

منافعی که خودکارسازی فرآیندها برای سازمان به همراه دارد:

 • کاهش زمان انجام فرآیندها
 • بهبود مستمر فرآیندها به کمک تحلیل و گزارشاتی که ارائه می شود.
 • کاهش هزینه و حداکثرسازی سود
 • بهبود کارایی فرآیند
 • شناسایی گپ‌ها و ارائه راهکار برای کاهش آن ها
 • واکنش سریع نسبت به مشکلات و چالش‌های ایجاد شده برای کسب و کار

کدام نرم افزار BPMS مناسب سازمان من است؟

اکنون که به اهمیت نرم افزار BPMS پی بردیم، این سوال در ذهن بسیاری از افراد به وجود می آید که بهترین نرم افزار BPMS برای سازمان یا کسب‌وکار ما کدام است؟

متاسفانه پاسخگویی به این سوال برای تولیدکنندگان داخلی نرم افزار BPMS خوشایند نخواهد بود! علی الرغم اعتقاد به تولید محصولات داخلی، توجه به این نکته ضروری است که استفاده کنندگان این ابزار نیز شرکت های داخلی خواهند بود!

بارها مشاهده کرده ایم که انتخاب یک نرم افزار BPMS نادرست، باعث هدر رفت منابع مالی و زمانی شرکت های ایرانی شده است. بنابراین برای پاسخگویی به این سوال به ما حق بدهید که کاملا شفاف و بدون تعارف سخن بگوییم!

حقیقتا پس از تحقیقات بسیار توسط تیم ما، تا کنون هیچ تولید کننده داخلی نرم افزار BPMS را حتی نزدیک به کیفیت نسخه های جهانی ندیدیم.

از سوی دیگر در سطح جهانی نیز ذکر تمامی نرم افزارهای BPMS ضروری نیست و ارزش خاصی برای شما ایجاد نمی کند. زیرا علاوه بر مباحث کیفی نرم افزار، ما در کشورمان با مسئله تحریم نیز روبرو هستیم و خود به خود انتخاب های مارا محدودتر می کند.

با این حال خوشبختانه گزینه های خوبی پیش روی ماست و حتی دو مورد از گزینه های پیشنهادی، در لیست برتر گارتنر قرار گرفته اند.

بنابراین به طور خلاصه انتخاب های ما بر اساس دسته بندی زیر بوده است:

 • نرم افزارهای BPMS اوپن سورس (که پیاده سازی موفقی در کشور تجربه کرده باشد)
 • نسخه های تجاری اما با قابلیت بومی سازی

حداقل انتظارات ما از یک نرم افزار BPMS عبارتند از:

 • امکان مدلسازی فرآیند در یک محیط گرافیکی کاربرپسند و یکپارچه با موتور فرآیندی بدون نیاز به دانش برنامه نویسی
 • قابلیت درگ & دراپ در محیط طراحی فرم
 • امکانات مناسب در طراحی فرم به طوری که فرآیندهای پیچیده کسب و کار را پشتیبانی کند.
 • پشتیبانی کامل از نمادهای ضروری و پرکاربرد زبان مدلسازی BPMN2 جهت مدلسازی فرآیندهای پیچیده سازمان
 • محیط کاربرپسند در گوشی های موبایل
 • آنالیز و ارائه گزارشات مفید از نحوه اجرای فرآیندها و کمک به بهبود آن ها
 • یکپارچه سازی ساده با سایر نرم افزارهای سازمان با حداقل کدنویسی
 • یکپارچه سازی با ابزارهای مفیدی همچون ربات های RPA و هوش تجاری BI
 • مدیریت داده ها و اسناد کسب و کار
 • امکان تعریف دقیق و کامل قوانین کسب و کار
 • امکان بستر مناسب برای همکاری
 • امکان ادغام و یکپارچگی با مدیریت پروژه ها

 

نرم افزار کموندا camunda

نرم افزار BPMS کموندا / Camunda

نرم افزار Camunda (کموندا یا کاموندا) یکی از بهترین نرم افزارهای اوپن سورس جهان بوده و بر پایه Java است. این نرم افزار جزء BPMS های code less محسوب می گردد، بنابراین در مقایسه با نرم افزارهای zero code (مانند بیزاجی) رابط کاربری خشک تری دارد (همانند نرم افزارهای هموطن آلمانی خود!).

با این حال رابط کاربری آن در مقایسه با نمونه های مشابه در دسته بندی خود (در دسته بندی code less ها)، قابل قبول بوده و ایجاد و اجرای فرآیند در آن پیچیدگی چندان زیادی ندارد.

یکی از قابلیت هایی که نرم افزار camunda را از سایرین متمایز می کند پشتیبانی کامل از نمادهایCMMN  و  DMN است که به تازگی توسط موسسه OMG عرضه شده است. DMN یک روش استاندارد برای توصیف و مدلسازی تصمیم گیری های قابل تکرار در سازمان است  و CMMN مخفف Case Management Model & Notation بوده و استاندارد مدیریت موارد است.

این نرم افزار همچنین به خوبی از ورژنینگ و انتقال (migration) پشتیبانی می کند.

ماژول های Optimize و Cockpit نیز ابزارهای نظارتی و کنترلی قدرتمندی برای تحلیل و بهبود فرآیندها هستند.

بخش Cockpit نرم افزار Camunda به شکل بسیار مطلوب، تاریخچه فرآیندهای پیاده‌سازی‌شده را نمایش می‌دهد. همچنین در این بخش علاوه بر امکانات نظارتی، کنترل‌هایی نظیر توقف گروهی نمونه فرآیندها، حذف و انتقال آن ها نیز قرار داده شده است.

نرم افزار Camunda رابط تعاملی REST API مناسبی ارائه کرده است که مجموعه کاملی از توابع را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد.

برخی از مشتریان نرم افزار bpms  کاموندا عبارتند از:

Panasonic، Fujitsu، Total، T-Mobile، AT&T و…

این نرم افزار برای شرکت های کوچک و همچنین زیر 200 نفر پرسنل پیشنهاد نمی گردد.

 


نرم افزار بیزاجی Bizagi

نرم افزار BPMS بیزاجی / Bizagi

به سبب آنکه تعداد قابل توجهی از پروژه های اتوماسیون سازی فرآیندها در سازمان های متعدد کشورمان به کمک نرم افزار Bizagi موفقیت آمیز بوده، به نوعی این نرم افزار را می توانیم محبوب ترین نرم افزار BPMS در ایران بنامیم.

در سطح جهانی نیز این ابزار در لیست بهترین BPMS های معرفی شده توسط گارتنر، IDC و  FORRESTER قرار گرفته است (دانلود گزارش موسسه Gartner دانلود گزارش موسسه IDCدانلود گزارش موسسه FORRESTER).

رابط کاربری ساده و دوستانه (user friendly) و سرعت بالای ایجاد و اجرای فرآیند باعث گردیده شرکت هایی که از این ابزار برای مکانیزه و یکپارچه سازی فرآیندهای خود استفاده می کنند خیلی سریع تر به نتیجه مطلوب خود برسند. نرم افزار بیزاجی در دسته نرم افزارهای Zero code محسوب می گردد. این نرم افزار پکیج کاملی از ابزارهای موردنیاز در زمینه BPM را ارائه می کند.

جالب است بدانید که نرم افزار بیزاجی یکی از گران ترین و لوکس ترین نرم افزارهای BPMS های جهان است!  هزینه لایسنس دائمی برای هر کاربر در سازمان برابر با 800 دلار در سال + 134 دلار هزینه ی نگهداری است. به عنوان مثال این هزینه را برای یک شرکت با 300نفر پرسنل محاسبه کنید تا ارزش بالای این نرم افزار را بهتر درک نمایید!

اما به لطف عدم وجود قانون کپی رایت در کشورمان، این نرم افزار را می توانید با قیمتی بسیار اندک تهیه نمایید و به صورت نامحدود در شرکت خود پیاده سازی نمایید.

گفتنی است در صورت تمایل می توانید نسخه رایگان بیزاجی استودیو را از سایت رسمی این شرکت دریافت کنید اما باید توجه داشته باشید که این نسخه با محدودیت هایی از جمله تعریف تعداد کاربران و تعداد فرآیندهای اجرایی همراه است و از تقویم شمسی نیز پشتیبانی نمی کند و بیشتر جنبه آموزشی دارد.

مایل هستید که نرم‌افزار فوق‌العاده Bizagi را با چاشنی زبان فارسی مشاهده کنید؟!

بد نیست که برخی از ویژگی هایی که در نسخه 2019 به نرم افزار بیزاجی اضافه شده اند را مرور کنیم:
 • امکان ویرایش فرآیندهای ساخت شده در موتور سیستم بصورت تحت وب و در محیط کاربری تحت عنوان Live Process (قابلیت تعیین سطح دسترسی نیز دارد)
 • قابليت چت براي فرايندها (به کمک این ویژگی کارکنان سازمان از این پس می توانند اطلاعات و نکات اضافی که مرتبط با آن فرایند است را برای یکدیگر ارسال کنند.)
 • مشاهده روند انجام کار به صورت گرافيکي در تایم لاین. در این تایم لاین شما علاوه بر مشاهده روند کار انجام شده، تاریخچه آن و مستندات و اطاعات تبادل شده را می‌توانید مشاهده نمایید.
 • پشتیبانی از بخش اعظم نمادهای پرکاربرد و ضروری BPMN2 (که برای مدلسازی تمامی فرآیندهای پیچیده سازمان کفایت می کند) از جمله robot task که قابلیت یکپارچه سازی با ربات های نرم افزاری RPA را دارد. ربات های RPA آمده اند تا فرآیندهای تکراری که توسط انسان میگیرد را با سرعت و دقت بسیار بالاتر انجام دهد (در واقع خودکارسازی یا اتوماسیون سازی به معنای واقعی کلمه!).
 • خطايابي در EXPERSIONها و شناسايي خطاي کدها به صورت آنلاين
 • قابليت احراز هويت چندگانه
 • Forms authentication: بدين صورت که براي مثال اطلاعات پرسنلي در نرم افزار ديگري مانند نرم افزار اداري است شما با کمک اين قابليت بيزاجي مي توانيد اطلاعات را دريافت و بدون نياز به وارد کردن نام کاربري و پسورد مجدد وارد کارتابل شويد.
 • در نسخه جديد نرم افزار bizagi شما می توانید فرم هاي آفلاين ایجاد نمایید و هر زمان که به اینترنت متصل شدید فعالیت ها منتقل و اطلاعات تبادل می گردند.
 • تعريف فرم بر اساس ساختار دستگاه (متناسب با گوشی یا لپ تاپ و…)
 • قابليت snapshot که این امکان را به ما می دهد تا قبل از تغییرات snapshot گرفته و در صورتی که آن تغییرات مناسب نبود و مورد قبول واقع نشد به سادگی و بدون نیاز به انجام کارهای پیچیده بازگردانی کنیم.

برخی از مشتریان جهانی نرم افزار bpms  بیزاجی عبارتند از:

 Adidas، Audi، Citizens Bank، Universal Group، Oil & Gas Leader، European Airline و…

همچنین برخی از شرکت‌های ایرانی که از نرم افزار بیزاجی برای اتوماسیون سازی فرآیندهای خود استفاده کرده اند عبارتند از:

 • پژوهشگاه صنعت نفت
 • بیمه آرمان
 • بانک صادرات
 • استیل البرز
 • صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری
 • بیمارستان میلاد
 • بانک صنعت و معدن
 • تراکتوری‌سازی تبریز
 • مرکز نوآوری و تحقیقات سایپا
 • چندین سازمان نظامی
 • . . .

 


نرم افزار بونیتا Bonita

نرم افزار BPMS بونیتا / Bonita

نرم افزار Bonita یکی دیگر از بهترین نرم افزارهای BPMS متن باز (اوپن سورس) جهان است که توجه بسیاری از شرکت های بزرگ در جهان را به خود جلب کرده است. این نرم افزار شامل دو نسخه استودیو و پرتال می شود. تکنولوژی به کار رفته در آن بر پایه Java است که کمک شایانی به توسعه دهندگان این نرم افزار برای بومی سازی می کند.

نرم افزار بونیتا تنها BPMS متن باز جهان هست که در لیست گارتنر قرار گرفته است (البته در سطحی پایین تر از نرم افزار Bizagi). همچنین از Forrester نیز نمره قابل قبولی گرفته است.

نرم افزار بونیتا نیز همچون دو مورد قبلی پشتیبانی بسیار خوبی از نمادهای BPMN2 دارد. محیط کاربری استودیو این نرم افزار فرانسوی کاربرپسند بوده وبه صورت گسترده توسط تحلیلگران فرآیند در سراسر جهان، برای ایجاد طرح‌های جریان کار با زبان استاندارد BPMN 2.0 استفاده می‌شود.

کاربران نرم افزار بونیتا به راحتی می توانند راه حل‌های مدنظر خود را بکار گرفته و فرم‌های وب مرتبط با فرایند را طراحی نمایند.

در محیط پرتال نرم افزار Bonita نیز کاربران می توانند جریان‌های کاری جدید طراحی شده را مشاهده کرده و فعالیت‌های مرتبط با فرایند را انجام دهند.

نرم افزار بونیتا نیز پکیج کاملی از همه ابزارهای موردنیاز در زمینه BPM را ارائه می کند که شامل ابزارهای مدلسازی فرآیند، طراحی پایگاه داده، طراحی فرم، شبیه سازی، داشبورد مدیریتی، پورتال کاربری و مدیریتی است.

البته برخی از امکانات بسیار کاربردی آن در نسخه تجاری قابل ارائه است و هزینه نسخه تجاری آن در ایران نسبت به بیزاجی مقداری بالاتر است.

از جمله مشتریان نرم افزار بونیتا می توان به Xerox و CGI وTelefonica  اشاره کرد.

بر اساس تجربه تیم ما، نرم افزار بونیتا تنها برای شرکت های بزرگ پیشنهاد می گردد.


 

نرم افزار پراسس میکر processmaker

نرم افزار BPMS پروسس میکر/  process maker

نرم افزار process maker نیز مانند کموندا و بونیتا متن باز یا اوپن سورس بوده اما حقیقتا در برابر آن ها حرفی برای گفتن ندارد و استفاده از این نرم افزار تنها برای شرکت های کوچک پیشنهاد می گردد و در مقیاس کوچک به خوبی کار می کند.

یکی از دلایلش می تواند نسخه ای که شرکت های ایرانی از آن استفاده می کنند باشد. نسخه قابل استفاده از این نرم افزار در ایران نسخه رایگان بوده و نسخه تجاری آن هزینه نسبتا بالایی دارد.

یکی از ضعف های نرم افزار process maker در مقایسه با نمونه های ذکر شده پشتیبانی کمتر از نمادهای BPMN2 است (مانند event base gateway و یا robot task) که باعث می گردد در فرآیندهای پیچیده میزان کدنویسی در این نرم افزار بیشتر نیاز شود. همچنین قابلیت ادغام این نرم افزار با سایر نرم افزارهای کاربردی نسبت به نمونه های ذکر شده در سطح پایین تری قرار دارد.

یکی دیگر از ضعف هایی که برای نرم افزار پروسس میکر گزارش شده است مربوط به آپگرید نرم افزار از نسخه 3 به نسخه 4 است. دارندگان نسخه 3 متاسفانه به راحتی امکان آپدیت به نسخه جدید را نخواهند داشت.

برای درک بهتر تفاوت قدرت نرم افزار پروسس میکر با نرم افزار بیزاجی بهتر است نگاهی به عکس زیر داشته باشیم:

مقایسع بیزاجی و پراسس میکر process maker Bizagi

همانطور که مشخص است نرم افزار پروسس میکر در تمامی پارامترها از میانگین نمره سایر نرم افزارهای BPMS جهان پایین تر است  و حتی در پارامتر process collaboration نمره نزدیک به صفر گرفته است! اما به سبب شرایط تحریم در ایران و رایگان بودن این ابزار شرایط خوبی برای رشد این نرم افزار در شرکت ها فراهم شد.

با این حال برای کسب و کارهای کوچک که تعداد پرسنل کمتر و همچنین فرآیندهای نه چندان پیچیده ای دارند این نرم افزار پیشنهاد می گردد.

 


نرم افزار Activiti

نرم افزار BPMS اکتیویتی / Activiti

نرم افزار Activiti نیز یکی از بهترین نرم افزارهای متن باز جهان است و به زبان Java وApache License  طراحی شده و چون نسبت به سایر نرم افزارهای BPMS ماژول و امکانات کمتری دارد، موتور فرآیندی آن سریعتر است (نیاز به کدنویسی بسیار بیشتری دارد).

بنابراین می توان گفت این ابزار بیشتر Developer-friendly است تا User-friendly. بدین صورت که برنامه نویسان و مهندسین کامپیوتر ارتباط بهتری با این ابزار برقرار می کنند تا تحلیلگران و کارکنان سازمان.

رابط کاربری و فرم های تحت وب ساخته شده با Activiti از گرافیک ضعیفی برخوردار است. بنابراین توصیه می شود فرم های موردنیاز جهت ورود اطلاعات توسط ابزارهای دیگر توسعه یابد.

در نرم افزار بیزاجی یک تحلیلگر سیستم تا حد زیادی می تواند پیاده سازی فرآیند را به تنهایی انجام دهد و مقدار بسیار کمی به کدنویسی احتیاج شود اما در نرم افزار BPMS اکتیویتی این شرایط متفاوت است.

این ابزار توسط شرکت Alfresco که یکی از شرکتهای پیشرو در زمینه BPMS و ECM است طراحی شده. لازم به ذکر است نسخه تجاری نرم افزار اکتیویتی با عنوان Alfresco Process Services شناخته می شود. این نسخه تجاری نسبت به نسخه رایگان Activiti کاربرپسندتر بوده و امکانات آماده بیشتری برای شرکت ها فراهم می کند.

همچنین شاید برایتان جالب باشد که بدانید نرم افزار Camunda که پیش تر در خصوص آن توضیح دادیم هسته اولیه آن بر اساس موتور Activiti طراحی شده است. در واقع نرم افزار کموندا مقداری از خام بودن این نرم افزار کاست!

از مهم ترین مشتریان این ابزار می توان به NASA و Cicso اشاره کرد.

نرم افزار Activiti تنها برای سازمان هایی که تیم های برنامه نویسی مستقر در سازمان دارند پیشنهاد می گردد.


 

نرم افزار Oracle

نرم افزار BPMS اوراکل / Oracle

در خوب بودن و کامل بودن نرم افزارOracle BPM Suite  شکی نیست و همواره در ابتدای لیست معرفی بهترین نرم افزارهای BPMS جهان قرار داد و شرکت های بزرگی در سراسر جهان از این BPMS استفاده می نمایند. اما باید عرض کنیم که پیاده سازی این ابزار برای شرکت های ایرانی بسیار پیچیده است.

علاوه بر آنکه خود ابزار نسبت به سایر موارد پیشنهادی پیچیده تر است، تعداد متخصصینی که آشنا با این سیستم باشند نیز بسیار کمترند. با این حال تیم هایی در کشورمان هستند که کار پیاده سازی این ابزار را در سازمان انجام می دهند.

ولی به طور کلی پیشنهاد می دهیم تنها سازمان هایی با تعداد پرسنل بالای 10هزار نفر به سمت استفاده از نرم افزار Oracle بروند.

اگر هنوز  نمی‌دانید که کدام BPMS مناسب سازمان شماست؛ مشاوران ما آماده راهنمایی هستند.

[elfsight_popup id=”3″]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *